Doplňky

Navigace:  Webová aplikace > Parametry webové aplikace >

Doplňky

Doplňky (plugins) Webové aplikace umožňují rozšířit rozsah podávaných informací o další volitelné informace mimo systém Bakaláři. Doporučujeme používat pouze velmi zkušeným uživatelům nebo po dohodě a konzultaci s týmem Bakaláři.

Nastavení Doplňků provedeme v Parametrech webové aplikace, záložka Parametry jednotlivých částí, Doplňky.

Ve Webové aplikaci lze použít celkem 9 doplňků a každý doplněk může být jiné povahy. Existuje několik typů doplňků a každý doplněk má jiné parametry. Typ doplňku se určuje v horní rozbalovací nabídce. Každý doplněk má u sebe také příznak, pro koho je určen. Jestli po učitele, žáky nebo rodiče. Některé doplňky totiž nemají například pro učitele význam (například docházkový systém), jiné zase nemají význam pro žáky (například mzdové tabulky). Důležité je mít vždy vyplněno políčko Text v menu, čili text, na který musí uživatel kliknout, aby se dostal do tohoto doplňku.

Zobrazení tabulky dat závislých na času

Jde o zobrazení dat z datového zdroje buď přímo Evidence, nebo i z externích dat (například přístupové systémy). Vpravo určíme šířku tabulky - jde čistě o estetickou volbu. Dále zadáme:

Text v menu - text, který se zobrazí v hlavní nabídce

Nadpis doplňku - výstižný nadpis pro informace zobrazené v tomto doplňku

Text při nulovém výsledku - určuje text, který se uživateli zobrazí v případě, že doplněk nevrátí žádná relevantní data. Například v docházkovém systému program nenajde žádné informace o průchodech žáka vrátnicí apod.

Datový zdroj - connection string a SQL dotaz - zde nastavujeme vlastní napojení na externí data. V prvním políčku zadáme connection string bez přihlašovacích dat (login,heslo - uid, pwd). V druhém políčku zadáme přihlašovací údaje. Pokud políčko zůstane prázdné, program se pokusí připojit loginem a heslem vycházejícím z vlastní webové aplikace. Velké políčko níže slouží k zadání kompletního SQL dotazu, kterým se z datového zdroje mají získat relevantní data. SQL dotaz je většinou parametrizován podle nápovědy, která se zobrazí kliknutím na tlačítko .

položka času - jde vlastně o název sloupce nějaké tabulky, který nese časový údaj (například v přístupovém systému čas průchodu). Dalších několik voleb vpravo vybereme možnosti filtrace při zobrazení tohoto doplňku.

položka uživatele - jde vlastně o název sloupce nějaké tabulky, který nese údaj o uživateli (například v přístupovém systému jméno žáka). Dalších několik voleb vpravo vybereme možnosti filtrace při zobrazení tohoto doplňku.

Přístupový systém

Stisknutím pravého tlačítka myši na tlačítku Def otevřeme nabídku s předdefinovanými doplňky Webové aplikace. Nastavíme číslo doplňku a z nabídky po stisku pravého tlačítka myši na tlačítku Def vybereme správnou variantu (dle informací od poskytovatele přístupového systému), typ uložení dat (DBF soubory, SQL server) a zda je doplněk určen pro učitele nebo pro žáky (a rodiče). Pokud chceme zobrazovat informace jak pro žáky, tak pro učitele, je nutné nastavit dva příslušné doplňky - každé skupině se zobrazují jiné informace.

Prostý odkaz v menu

Zadáme pouze odkaz, na který se aplikace odkáže po výběru tohoto doplňku v hlavní nabídce. Odkaz se otevře v témže okně prohlížeče. Pokud za odkaz přidáme parametr #TARGETBLANK#, odkaz se otevře v novém okně (záložce).

Měsíční položky tabulky žáci - platby

Přehled plateb školného při použití shareware Školné.

Vnoření URL přímo do aplikace - IFRAME

Tento doplněk je určen spíše pro třetí strany - je podobný prostému odkazu v menu s tím rozdílem, že odkaz na cizí stránky se zobrazí přímo v okně aplikace pod hlavičkou a bude tedy vypadat, jako by byla přímo součástí webové aplikace. Jelikož jde o poměrně silné interní napojení na aplikaci, je nutné tento doplněk registrovat. Klikneme na odkaz žádost o registraci a pokračujeme dle instrukcí. Obdržíme registrační řetězec, který vložíme to editačního pole a který obsahuje v sobě všechny potřebné informace ke správné funkčnosti doplňku.

Prostý odkaz v menu - IFRAME

Můžeme vytvořit odkaz v menu na např. volný modul, který se zobrazí přímo v okně aplikace pod hlavičkou.

Příklad nastavení pro zobrazení rozvrhu:

Určíme text, který se bude v menu zobrazovat, zda se bude zobrazovat všem uživatelům nebo jen některým (pokud je modul přístupný pouze učitelům, nastavíme zobrazení jen pro učitele) a odkaz - rozvrh.aspx. Pokud nechceme, aby se v horní části zobrazil název školy (byl by na stránce podruhé), pak nastavíme rozvrh.aspx?nazev=0